Skip to content

30 Lexington CtEnglewood, NJ 07631

Built 2004

Owner
---
Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Mar 7, 2019

Property Information

Block2702
Lot2
QualifierC0012
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class37
Description2S-VL-BG
Dwellings1
ZoningRM-A
Sq Footage---
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$792,000
82%
Improvement Value:$173,800
18%
Total Assessment$965,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$29,679+3.1%
2024$28,781
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2004