Skip to content

51 Lexington CtEnglewood, NJ 07631

Built 2004

Owner
---
Last Sale Price
$1,600,000
Last Sale Date
Mar 1, 2021

Property Information

Block2702
Lot2
QualifierC0021
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class37
Description2S-VL-BG
Dwellings1
ZoningRM-A
Sq Footage---
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$828,000
83%
Improvement Value:$167,100
17%
Total Assessment$995,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$30,579+3.1%
2024$29,654
Property History

Property Sale

SaleMulti
$1,600,000
DeedBook 4118, Page 1840

Property Built

Built

Year Built: 2004