Skip to content

4 Sutton PlEnglewood, NJ 07631

Built 1986

Owner
---
Last Sale Price
$920,000
Last Sale Date
Aug 19, 2020

Property Information

Block2702
Lot3
QualifierC0002
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class37
Description2S-F-BG-INS
Dwellings1
ZoningR-A
Sq Footage---
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$475,000
63%
Improvement Value:$278,900
37%
Total Assessment$753,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,167+3.1%
2024$22,466
Property History

Property Sale

SaleMulti
$920,000
DeedBook 3728, Page 1250

Property Built

Built

Year Built: 1986