Skip to content

10 Sutton PlEnglewood, NJ 07631

Built 1986

Owner
---
Last Sale Price
$870,000
Last Sale Date
Jul 12, 2005

Property Information

Block2702
Lot3
QualifierC0005
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class37
Description2S-F-BG-END
Dwellings1
ZoningR-A
Sq Footage---
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$475,000
61%
Improvement Value:$307,900
39%
Total Assessment$782,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$24,059+3.1%
2024$23,330
Property History

Property Sale

SaleMulti
$870,000
DeedBook 8846, Page 296

Property Built

Built

Year Built: 1986