Skip to content

24 Sutton PlEnglewood, NJ 07631

Built 1986

Owner
---
Last Sale Price
$720,000
Last Sale Date
Jan 15, 2004

Property Information

Block2702
Lot3
QualifierC0012
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class37
Description2S-F-BG-END
Dwellings1
ZoningR-A
Sq Footage---
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$475,000
65%
Improvement Value:$252,200
35%
Total Assessment$727,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,347+3.1%
2024$21,671
Property History

Property Sale

SaleMulti
$720,000
DeedBook 8655, Page 552

Property Built

Built

Year Built: 1986