Skip to content

109 Grand Ave #4aEnglewood, NJ 07631

Built 1929

Owner
---
Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
Oct 5, 2012

Property Information

Block2705
Lot28
QualifierC0025
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class37
DescriptionNO.4A 2BR
Dwellings1
ZoningR-D
Sq Footage---
Acreage0.01

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$164,800
60%
Improvement Value:$110,700
40%
Total Assessment$275,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,466+3.1%
2024$8,210
Property History

Property Sale

SaleMulti
$240,000
DeedBook 1199, Page 1888

Property Built

Built

Year Built: 1929