Skip to content

109 Grand Ave #5fEnglewood, NJ 07631

Built 1929

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Jun 6, 2025

Property Information

Block2705
Lot28
QualifierC0038
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class37
DescriptionNO.5F 1BR
Dwellings1
ZoningR-D
Sq Footage711
Acreage0.01

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$132,900
68%
Improvement Value:$62,600
32%
Total Assessment$195,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,008+3.1%
2024$5,826
Property History

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

Sq Ft711DeedBook 5533, Page 313Recorded6/24/2025

Property Built

Built

Year Built: 1929