Skip to content

156 Sherwood PlEnglewood, NJ 07631

Built 1907

Last Sale Date
Mar 6, 2020

Property Information

Block2706
Lot1
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class20
Description3S-ST&F-UG-PL
Dwellings1
ZoningR-A
Sq Footage7,537
Acreage0.9

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$877,300
50%
Improvement Value:$872,700
50%
Total Assessment$1,750,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$53,528+3.1%
2024$51,900+3.1%
2023$50,325-5.1%
2022$53,030+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1907