Skip to content

109a Meadowbrook RdEnglewood, NJ 07631

Built 1960

Owner
---
Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Aug 31, 2000

Property Information

Block2805
Lot11
QualifierC0003
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class37
Description109A-2BD-1BA
Dwellings1
ZoningRM-B
Sq Footage---
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$140,000
55%
Improvement Value:$116,200
45%
Total Assessment$256,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,873+3.1%
2024$7,635
Property History

Property Sale

SaleMulti
$200,000
DeedBook 8309, Page 160

Property Built

Built

Year Built: 1960