Skip to content

268 Starling RdEnglewood, NJ 07631

Built 1933

Last Sale Date
Dec 14, 2015

Property Information

Block2805
Lot5
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class17
Description2S-F-BG
Dwellings1
ZoningR-D
Sq Footage---
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$442,200
69%
Improvement Value:$198,300
31%
Total Assessment$640,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,433+3.2%
2024$18,837+3.2%
2023$18,260+2.7%
2022$17,780+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1933