Skip to content

266 Broad AveEnglewood, NJ 07631

Built 1923

Last Sale Price
$999,000
Last Sale Date
Jun 23, 2017

Property Information

Block2808
Lot3
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class17
Description2S-B&AL-UG
Dwellings1
ZoningR-D
Sq Footage2,728
Acreage0.43

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$609,200
77%
Improvement Value:$181,900
23%
Total Assessment$791,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$24,311+3.1%
2024$23,575+3.1%
2023$22,863+2.7%
2022$22,269+0.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$999,000

From:

To:

Sq Ft2,728DeedBook 2657, Page 162Recorded7/5/2017

Property Sale

Sale
$498,000

From:

To:

Sq Ft2,728DeedBook 1933, Page 1774NU CodeEstate / executor (10)Recorded5/8/2015

Property Built

Built

Year Built: 1923