Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
280 S Dean StEnglewood, NJ 07631
Commercial
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 9, 2018
Property Information
Block2901
Lot2
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page---
Building Details
Building ClassW2-D2
Description1S-CB-COM
Dwellings1
ZoningLI
Sq Footage1,800
Acreage0.28
Owner Mailing
Street
City / State / ZIP
Assessment
Land Value:$517,100
82%
Improvement Value:$112,600
18%
Total Assessment$629,700
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $19,351 | +3.1% |
| 2024 | $18,765 | +3.1% |
| 2023 | $18,198 | +2.7% |
| 2022 | $17,726 | +0.9% |
Property History
No events match the selected filters.