Skip to content

356 Starling RdEnglewood, NJ 07631

Built 1930

Last Sale Price
$390,000
Last Sale Date
Dec 28, 2018

Property Information

Block2906
Lot24.01
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class35
Description2S-BV&S-BG-END
Dwellings1
ZoningR-D
Sq Footage1,430
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$250,000
71%
Improvement Value:$104,500
29%
Total Assessment$354,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,894+3.1%
2024$10,564+3.1%
2023$10,245+2.7%
2022$9,979+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$390,000

From:

To:

Sq Ft1,430DeedBook 3151, Page 1497Recorded1/9/2019

Property Sale

Sale
$365,000

From:

To:

Sq Ft1,430DeedBook 1207, Page 2213Recorded12/3/2012

Property Sale

Sale
$385,000

From:

To:

Sq Ft1,430DeedBook 9277, Page 221Recorded3/23/2007

Property Sale

Sale
$239,000

From:

To:

DeedBook 8397, Page 606Recorded8/23/2001

Property Sale

Sale
$200,000

From:

To:

DeedBook 8172, Page 545Recorded5/28/1999

Property Built

Built

Year Built: 1930