Skip to content

170 Van Nostrand AveEnglewood, NJ 07631

Built 1948

Last Sale Price
$1,000
Last Sale Date
Jul 27, 2012

Property Information

Block2914
Lot14
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class16
Description1S-B&F
Dwellings1
ZoningR-E
Sq Footage1,536
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$264,500
73%
Improvement Value:$98,100
27%
Total Assessment$362,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,143+3.1%
2024$10,805+3.1%
2023$10,479+2.7%
2022$10,207+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$1,000

From:

To:

Sq Ft1,536DeedBook 1107, Page 576NU CodeEstate / executor (10)

Property Built

Built

Year Built: 1948