Skip to content

127 Walton StEnglewood, NJ 07631

Built 1918

Owner
---
Last Sale Price
$364,000
Last Sale Date
Dec 4, 2020

Property Information

Block2914
Lot34
QualifierC0001
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2S-B&S-UG
Dwellings1
ZoningR-E
Sq Footage---
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$105,300
42%
Improvement Value:$147,100
58%
Total Assessment$252,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,756+3.1%
2024$7,522
Property History

Property Sale

SaleMulti
$364,000
DeedBook 3958, Page 1364

Property Built

Built

Year Built: 1918