Skip to content

25 Rockwood PlEnglewood, NJ 07631

Built 2000
Commercial

Last Sale Price
$8,975,856
Last Sale Date
Mar 11, 1998

Property Information

Block3001
Lot1
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page---

Building Details

Building ClassW2-D3
Description4S-B-OFF AND
Dwellings1
ZoningLI
Sq Footage---
Acreage1.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$3,840,000
26%
Improvement Value:$10,660,000
74%
Total Assessment$14,500,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$445,585+3.1%
2024$432,100+3.1%
2023$419,050+2.7%
2022$408,175-8.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2000

Property Sale

Sale
$8,975,856

From:

To:

DeedBook 8053, Page 838NU CodeAffiliated entity (3)Recorded3/26/1998