Skip to content

105 Phelps AveEnglewood, NJ 07631

Built 1997

Last Sale Price
$215,400
Last Sale Date
Sep 23, 1996

Property Information

Block3006
Lot38.03
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class17
Description2S-F-BG
Dwellings1
ZoningR-E
Sq Footage---
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$216,200
51%
Improvement Value:$207,100
49%
Total Assessment$423,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,758+3.2%
2024$12,364+3.2%
2023$11,983+2.7%
2022$11,666+1.0%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 1997

Property Sale

Sale
$215,400

From:

To:

DeedBook 7914, Page 951NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded9/27/1996