Skip to content

475 Grand AveEnglewood, NJ 07631

Built 2000
Commercial

Last Sale Price
$2,500,000
Last Sale Date
Mar 17, 2011

Property Information

Block3006
Lot41.03
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building ClassW2-D3
Description1S-A/G-B-OFF
Dwellings1
ZoningSBD
Sq Footage10,864
Acreage0.63

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,037,400
50%
Improvement Value:$1,047,700
50%
Total Assessment$2,085,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$64,075+3.1%
2024$62,136+3.1%
2023$60,259+2.7%
2022$58,696+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$2,500,000

From:

To:

DeedBook 715, Page 542Recorded4/5/2011

Property Sale

Sale
$3,650,000

From:

To:

DeedBook 9410, Page 7Recorded9/18/2007

Property Built

Built

Year Built: 2000