Skip to content

128 Phelps AveEnglewood City, NJ

Built 1955

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 23, 2021

Property Information

Block3007
Lot9.01
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page2FAM

Building Details

Building Class45
Description2S-F-UG
Dwellings2
ZoningR-E
Sq Footage---
Acreage0.33

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$207,000
62%
Improvement Value:$125,300
38%
Total Assessment$332,300

Sale
$1
DeedBook 4384, Page 1798

Property Built

Built

Year Built: 1955