Skip to content

520 Broad Ave #1Englewood, NJ 07631

Built 1947

Owner
---
Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jul 16, 2016

Property Information

Block3008
Lot19
QualifierC0001
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class35
DescriptionNO.1-2BR-BG
Dwellings1
ZoningR-E
Sq Footage---
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$150,000
70%
Improvement Value:$63,800
30%
Total Assessment$213,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,570+3.1%
2024$6,371
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1947