Skip to content

520 Broad Ave #12Englewood, NJ 07631

Built 1947

Owner
---
Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Aug 7, 2019

Property Information

Block3008
Lot19
QualifierC0012
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class35
DescriptionNO.12-2BR
Dwellings1
ZoningR-E
Sq Footage---
Acreage0.02

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$150,000
66%
Improvement Value:$78,800
34%
Total Assessment$228,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,031+3.1%
2024$6,818
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1947