Skip to content

520 Broad Ave #16Englewood, NJ 07631

Built 1947

Owner
---
Last Sale Price
$270,000
Last Sale Date
Jan 17, 2023

Property Information

Block3008
Lot19
QualifierC0016
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class35
DescriptionNO.16-1BR-BG
Dwellings1
ZoningR-E
Sq Footage---
Acreage0.02

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$150,000
73%
Improvement Value:$55,500
27%
Total Assessment$205,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,315+3.1%
2024$6,124
Property History

Property Sale

SaleMulti
$270,000
DeedBook 4917, Page 1973

Property Built

Built

Year Built: 1947