Skip to content

561 Grand AveEnglewood, NJ 07631

Built 1957

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 19, 2023

Property Information

Block3010
Lot17
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page2FAM

Building Details

Building Class16
Description2S-B&F-BG
Dwellings2
ZoningR-E
Sq Footage1,945
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$164,700
50%
Improvement Value:$164,700
50%
Total Assessment$329,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,122+3.1%
2024$9,816+3.1%
2023$9,520+2.7%
2022$9,273+0.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$285,000

From:

To:

Sq Ft1,945DeedBook 1695, Page 1765Recorded6/26/2014

Property Built

Built

Year Built: 1957