Skip to content

96 Knapp PlEnglewood, NJ 07631

Built 1943

Last Sale Price
$142,500
Last Sale Date
Apr 28, 1995

Property Information

Block3011
Lot7
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class16
Description1.5S-B&S-UG
Dwellings1
ZoningR-E
Sq Footage---
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$182,000
62%
Improvement Value:$111,600
38%
Total Assessment$293,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,022+3.1%
2024$8,749+3.1%
2023$8,485+2.7%
2022$8,265+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$142,500

From:

To:

DeedBook 7785, Page 937Recorded5/5/1995

Property Built

Built

Year Built: 1943