Skip to content

44 Oakland StEnglewood, NJ 07631

Built 1923

Last Sale Price
$140,000
Last Sale Date
May 21, 1999

Property Information

Block302
Lot9
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class17
Description2SFRDWG1CG
Dwellings1
ZoningR-E
Sq Footage1,600
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$166,300
52%
Improvement Value:$154,400
48%
Total Assessment$320,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,855+3.1%
2024$9,557+3.1%
2023$9,268+2.7%
2022$9,028+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$140,000

From:

To:

Sq Ft1,600DeedBook 8192, Page 655Recorded8/2/1999

Property Sale

Sale
$2,750

From:

To:

DeedBook 7906, Page 986NU CodeUndivided interest (8)Recorded8/30/1996

Property Built

Built

Year Built: 1923