Skip to content

118 Reis AveEnglewood, NJ 07631

Built 1928

Last Sale Price
$452,000
Last Sale Date
Jul 10, 2008

Property Information

Block303
Lot13
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class17
Description2SFRDWG1CG
Dwellings1
ZoningR-E
Sq Footage2,352
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$167,800
49%
Improvement Value:$178,100
51%
Total Assessment$345,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,630+3.1%
2024$10,308+3.1%
2023$9,997+2.7%
2022$9,737+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$452,000

From:

To:

Sq Ft2,352DeedBook 9575, Page 495Recorded7/18/2008

Property Built

Built

Year Built: 1928