Skip to content

184 Morris AveEnglewood, NJ 07631

Built 1943

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 23, 2025

Property Information

Block308
Lot4
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class16
Description11/2SFRDWG
Dwellings1
ZoningR-E
Sq Footage1,360
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$146,000
67%
Improvement Value:$73,200
33%
Total Assessment$219,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,736+3.1%
2024$6,532+3.1%
2023$6,335+2.7%
2022$6,170+0.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$141,380

From:

To:

Sq Ft1,360DeedBook 4786, Page 1035Recorded8/25/2022

Property Sale

Sale
$225,000

From:

To:

Sq Ft1,700DeedBook 8661, Page 589Recorded2/27/2004

Property Sale

Sale
$116,500

From:

To:

Sq Ft1,700DeedBook 8220, Page 564NU CodeBankruptcy (13)Recorded10/29/1999

Property Built

Built

Year Built: 1943