Skip to content

364 E Palisade AveEnglewood, NJ 07631

Built 1999

Last Sale Price
$308,000
Last Sale Date
Dec 2, 1994

Property Information

Block3103
Lot2.03
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class20
Description2S-F
Dwellings1
ZoningRAAA
Sq Footage8,972
Acreage1.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,005,000
58%
Improvement Value:$720,000
42%
Total Assessment$1,725,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$53,009+3.1%
2024$51,405+3.1%
2023$49,853+2.7%
2022$48,559+0.9%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 1999

Property Sale

Sale
$308,000

From:

To:

DeedBook 7753, Page 134Recorded12/9/1994