Skip to content

328 Levinsohn PlEnglewood, NJ 07631

Built 1928

Last Sale Price
$165,000
Last Sale Date
Jul 16, 2020

Property Information

Block310
Lot9
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class16
Description2SFRDWG1CG
Dwellings1
ZoningR-E
Sq Footage1,092
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$167,800
71%
Improvement Value:$67,200
29%
Total Assessment$235,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,222+3.1%
2024$7,003+3.1%
2023$6,792+2.7%
2022$6,615+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$165,000

From:

To:

Sq Ft1,092DeedBook 3789, Page 465NU CodePost-sale loss (19)Recorded10/26/2020

Property Sale

Sale
$70,000

From:

To:

Sq Ft14DeedBook 7623, Page 701NU CodeFamily (1)Recorded8/2/1993

Property Built

Built

Year Built: 1928