Skip to content

67 Herzog PlEnglewood, NJ 07631

Built 1943

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 20, 2008

Property Information

Block311
Lot1
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page002U

Building Details

Building Class29
Description2S-S & 2S-S-UG
Dwellings1
ZoningR-E
Sq Footage936
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$170,000
54%
Improvement Value:$144,900
46%
Total Assessment$314,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,677+3.1%
2024$9,384+3.1%
2023$9,101+2.7%
2022$8,864+0.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$208,000

From:

To:

DeedBook 7837, Page 6Recorded11/22/1995

Property Built

Built

Year Built: 1943