Skip to content

286 Liberty RdEnglewood, NJ 07631

Built 1933

Last Sale Price
$449,000
Last Sale Date
Nov 23, 2022

Property Information

Block313
Lot4.01
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class17
Description2S-AL
Dwellings1
ZoningR-E
Sq Footage2,623
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$138,000
47%
Improvement Value:$155,700
53%
Total Assessment$293,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,025+3.1%
2024$8,752+3.1%
2023$8,488+2.7%
2022$8,268+0.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$449,000

From:

To:

Sq Ft2,623DeedBook 4887, Page 938Recorded12/21/2022

Property Built

Built

Year Built: 1933