Skip to content

251 Maple StEnglewood, NJ 07631

Built 2022

Last Sale Price
$1,700,000
Last Sale Date
Apr 28, 2022

Property Information

Block3201
Lot11.01
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class18
Description2S-B&F-BG
Dwellings1
ZoningR-AA
Sq Footage7,676
Acreage0.57

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$602,700
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$602,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,521-31.1%
2024$26,892+3.1%
2023$26,079+2.7%
2022$25,403+0.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$1,700,000

From:

To:

Sq Ft7,676DeedBook 4711, Page 1109NU CodeEstate / executor (10)Recorded6/15/2022

Property Built

Built

Year Built: 2022