Skip to content

95 Jones RdEnglewood, NJ 07631

Built 1977

Last Sale Price
$1,600,000
Last Sale Date
Aug 10, 2020

Property Information

Block3202
Lot1.01
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class19
Description2S-ST&F-AG
Dwellings1
ZoningRAAA
Sq Footage4,307
Acreage1.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,035,000
78%
Improvement Value:$286,700
22%
Total Assessment$1,321,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$40,616+3.1%
2024$39,387+9.0%
2023$36,125+2.7%
2022$35,188+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$1,600,000

From:

To:

Sq Ft4,307DeedBook 3780, Page 750Recorded10/21/2020

Property Built

Built

Year Built: 1977