Skip to content

210 S Woodland StEnglewood, NJ 07631

Built 2000
Vacant Land

Last Sale Price
$1,750,000
Last Sale Date
Dec 11, 2023

Property Information

Block3205
Lot2.01

Sq Footage---
Acreage2.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,545,000
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$1,545,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$47,478+3.1%
2024$46,041+3.1%
2023$44,651+2.7%
2022$43,492+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$1,750,000

From:

To:

DeedBook 5143, Page 802Recorded12/18/2023

Property Sale

Sale
$1,600,000

From:

To:

DeedBook 4980, Page 655Recorded4/26/2023

Property Built

Built

Year Built: 2000

Property Sale

Sale
$540,000

From:

To:

DeedBook 7984, Page 820NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded7/9/1997