Skip to content

180 S Woodland StEnglewood, NJ 07631

Built 1911

Last Sale Price
$2,250,000
Last Sale Date
Jun 26, 1997

Property Information

Block3205
Lot2.02
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class21
Description2.5S-B&S-AG-PL
Dwellings1
ZoningRAAA
Sq Footage6,905
Acreage2.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,635,000
73%
Improvement Value:$615,000
27%
Total Assessment$2,250,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$69,143-12.4%
2024$78,970+3.1%
2023$76,585+2.7%
2022$74,598+0.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$2,250,000

From:

To:

DeedBook 7984, Page 824NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded7/9/1997

Property Built

Built

Year Built: 1911