Skip to content

263 Hutchinson RdEnglewood, NJ 07631

Built 1949

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Dec 4, 1995

Property Information

Block3301
Lot14
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class20
Description2&1S-F&S-BG
Dwellings1
ZoningR-AA
Sq Footage5,272
Acreage0.95

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$649,800
47%
Improvement Value:$725,200
53%
Total Assessment$1,375,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$42,254+3.1%
2024$40,975+3.1%
2023$39,738+2.7%
2022$38,706+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$450,000

From:

To:

DeedBook 7839, Page 802Recorded12/5/1995

Property Built

Built

Year Built: 1949