Skip to content

259 Broad AveEnglewood, NJ 07631

Built 1939

Last Sale Price
$685,000
Last Sale Date
May 12, 2011

Property Information

Block3302
Lot16
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class17
Description2S-B&S-BG
Dwellings1
ZoningR-A
Sq Footage2,653
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$571,200
83%
Improvement Value:$113,800
17%
Total Assessment$685,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,050+3.1%
2024$20,413+3.1%
2023$19,797+2.7%
2022$19,283+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$685,000

From:

To:

Sq Ft2,653DeedBook 748, Page 893Recorded5/23/2011

Property Built

Built

Year Built: 1939