Skip to content

306 Hutchinson RdEnglewood, NJ 07631

Built 1957

Last Sale Price
$2,560,000
Last Sale Date
Nov 22, 2022

Property Information

Block3303
Lot5
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class18
Description2S-B-AG
Dwellings1
ZoningR-A
Sq Footage5,282
Acreage0.64

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$647,500
42%
Improvement Value:$891,600
58%
Total Assessment$1,539,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$47,297+3.1%
2024$45,865+9.9%
2023$41,717+2.7%
2022$40,635+0.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$2,560,000

From:

To:

Sq Ft5,282DeedBook 4890, Page 437NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded12/28/2022

Property Sale

Sale
$1,375,000

From:

To:

Sq Ft4,041DeedBook 719, Page 1940Recorded4/11/2011

Property Built

Built

Year Built: 1957