Skip to content

23 Eagles Notch DrEnglewood, NJ 07631

Built 1986

Last Sale Price
$555,000
Last Sale Date
Oct 2, 2024

Property Information

Block3404
Lot19
QualifierC0012
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class37
Description2S-C-2BR-2BA-B
Dwellings1
ZoningRM-C
Sq Footage1,022
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$190,000
57%
Improvement Value:$141,500
43%
Total Assessment$331,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,187+3.1%
2024$9,879
Property History

Property Sale

Sale
$555,000

From:

To:

Sq Ft1,022DeedBook 5365, Page 1925Recorded11/15/2024

Property Sale

SaleMulti
$391,000
DeedBook 3576, Page 297

Property Built

Built

Year Built: 1986