Skip to content

7 Markham CircleEnglewood, NJ 07631

Built 1986

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 8, 2025

Property Information

Block3404
Lot21
QualifierC0078
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class37
Description2S-C-2BR-2BA-BG
Dwellings1
ZoningRM-C
Sq Footage1,542
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$190,000
59%
Improvement Value:$133,400
41%
Total Assessment$323,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,938+3.1%
2024$9,637
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$378,000
DeedBook 8611, Page 579

Property Built

Built

Year Built: 1986