Skip to content

554 Ridgeland TerrEnglewood, NJ 07631

Built 1988

Last Sale Date
Jun 29, 2001

Property Information

Block3404
Lot6.03
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class18
Description2S-BV-F-AG
Dwellings1
ZoningR-D
Sq Footage2,310
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$300,000
52%
Improvement Value:$280,900
48%
Total Assessment$580,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,851+3.1%
2024$17,311+3.1%
2023$16,788+2.7%
2022$16,352+0.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$365,000

From:

To:

DeedBook 7798, Page 655Recorded6/28/1995

Property Built

Built

Year Built: 1988