Skip to content

560 Ridgeland TerrEnglewood, NJ 07631

Built 1988

Last Sale Price
$855,000
Last Sale Date
Jun 17, 2022

Property Information

Block3404
Lot6.04
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class18
Description2S-BV-F-AG
Dwellings1
ZoningR-D
Sq Footage2,235
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$285,000
46%
Improvement Value:$334,700
54%
Total Assessment$619,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,043+3.1%
2024$18,467+9.8%
2023$16,823+2.7%
2022$16,386+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$855,000

From:

To:

Sq Ft2,235DeedBook 4760, Page 38NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded8/2/2022

Property Sale

Sale
$740,000

From:

To:

Sq Ft2,235DeedBook 4219, Page 610Recorded6/17/2021

Property Sale

Sale
$745,000

From:

To:

Sq Ft2,310DeedBook 8967, Page 382Recorded12/7/2005

Property Sale

Sale
$360,000

From:

To:

DeedBook 8077, Page 784Recorded6/26/1998

Property Built

Built

Year Built: 1988