Skip to content

556 Jones RdEnglewood, NJ 07631

Built 1988

Last Sale Price
$429,900
Last Sale Date
Mar 29, 1999

Property Information

Block3406
Lot1.05
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class18
Description2S-BV-F-AG
Dwellings1
ZoningR-D
Sq Footage2,324
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$300,000
50%
Improvement Value:$301,200
50%
Total Assessment$601,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,475+3.1%
2024$17,916+3.1%
2023$17,375+2.7%
2022$16,924+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$429,900

From:

To:

DeedBook 8158, Page 380Recorded4/12/1999

Property Built

Built

Year Built: 1988