Skip to content

334 E Linden AveEnglewood, NJ 07631

Built 1907

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 3, 2010

Property Information

Block3601
Lot1.01
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page002U

Building Details

Building Class19
Description2S-F
Dwellings1
ZoningRAAA
Sq Footage3,420
Acreage2.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$801,000
89%
Improvement Value:$99,000
11%
Total Assessment$900,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$27,657+3.1%
2024$26,820-45.4%
2023$49,130+2.7%
2022$47,855+0.9%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$1,525,000

From:

To:

Sq Ft3,420DeedBook 8372, Page 433Recorded6/6/2001

Property Sale

Sale
$1,202,000

From:

To:

Sq Ft3,420DeedBook 8342, Page 577NU CodeSheriff sale (12)Recorded1/19/2001

Property Sale

Sale
$1,060,000

From:

To:

DeedBook 8073, Page 613Recorded6/11/1998

Property Sale

Sale
$1,025,000

From:

To:

DeedBook 7919, Page 818Recorded10/16/1996

Property Built

Built

Year Built: 1907