Skip to content

352 E Linden AveEnglewood, NJ 07631

Built 1943

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 27, 2021

Property Information

Block3601
Lot2.01
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class21
Description2S-B&ST&AL-BG
Dwellings1
ZoningRAAA
Sq Footage6,361
Acreage1.6

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,300,000
56%
Improvement Value:$1,040,900
44%
Total Assessment$2,340,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$71,936+3.1%
2024$69,759+3.1%
2023$67,652+2.7%
2022$65,896+0.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1943