Skip to content

361 Cumberland StEnglewood, NJ 07631

Built 1964

Last Sale Price
$682,500
Last Sale Date
Mar 1, 2012

Property Information

Block3704
Lot1
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class18
Description2S-F-BG
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage3,362
Acreage0.57

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$602,700
80%
Improvement Value:$150,300
20%
Total Assessment$753,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,140+3.1%
2024$22,439+0.2%
2023$22,398+2.7%
2022$21,816+0.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$682,500

From:

To:

Sq Ft3,362DeedBook 992, Page 1829NU CodeEstate / executor (10)Recorded3/23/2012

Property Built

Built

Year Built: 1964