Skip to content

551 Overlook PlEnglewood, NJ 07631

Built 2016

Last Sale Price
$874,000
Last Sale Date
Nov 9, 2018

Property Information

Block3802
Lot3.02

ZoningR-D
Sq Footage3,399
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$279,000
35%
Improvement Value:$516,600
65%
Total Assessment$795,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$24,449+3.1%
2024$23,709+3.1%
2023$22,993+2.7%
2022$22,396+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$874,000

From:

To:

Sq Ft3,399DeedBook 3116, Page 201Recorded11/27/2018

Property Built

Built

Year Built: 2016

Property Sale

Sale
$150,000

From:

To:

DeedBook 1702, Page 197NU CodeAffiliated entity (3)Recorded7/7/2014

Property Sale

Sale
$100,000

From:

To:

DeedBook 1624, Page 1109NU CodeEstate / executor (10)Recorded2/25/2014