Skip to content

33 Old Quarry RdEnglewood, NJ 07631

Built 1982

Owner
---
Last Sale Price
$930,000
Last Sale Date
Jul 21, 2023

Property Information

Block3803
Lot2
QualifierC0018
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class37
Description2S-F&B-BG-INS
Dwellings1
ZoningATH
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$500,000
64%
Improvement Value:$275,200
36%
Total Assessment$775,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,822+3.1%
2024$23,101
Property History

Property Sale

Sale
$930,000
DeedBook 5059, Page 1663

Property Built

Built

Year Built: 1982