Skip to content

35 Old Quarry RdEnglewood, NJ 07631

Built 1982

Owner
---
Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Mar 27, 1995

Property Information

Block3803
Lot2
QualifierC0019
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class37
Description2S-F&B-BG-END
Dwellings1
ZoningATH
Sq Footage---
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$500,000
68%
Improvement Value:$231,100
32%
Total Assessment$731,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,467+3.1%
2024$21,787
Property History

Property Sale

Sale
$400,000
DeedBook 7778, Page 57

Property Built

Built

Year Built: 1982