Skip to content

18 Hidden Ledge RdEnglewood, NJ 07631

Built 1982

Owner
---
Last Sale Price
$832,500
Last Sale Date
Jul 11, 2023

Property Information

Block3803
Lot3
QualifierC0044
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class37
Description2S-F&B-BG-INS
Dwellings1
ZoningATH
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$500,000
67%
Improvement Value:$250,400
33%
Total Assessment$750,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,060+6.7%
2024$21,605
Property History

Property Sale

Sale
$832,500
DeedBook 5036, Page 241

Property Built

Built

Year Built: 1982